Sosyal medya ve sosyal yaşam adından da anlaşılabileceği gibi insanları sosyalleştirebilmek adı altında medyatik kanallara başvurulması durumudur. Bu sayede kişi veya kişiler belli medya sitelerine giriş sağlayarak belki de hiç tanışma şansı yakalayamayacağı insanlara kolayca ulaşma imkanı bulmuştur. Kişilerin algılarında yüksek bir benlik yaratarak yeni bir amaç bütünü meydana getiren sosyal medya kanalları, kişinin olmak istediği ve yapmayı düşündüğü şeylerde de aktif rol oynamaktadır.

Olumlu özelliklerinin yanı sıra elbette olumsuz birtakım özellikler de barındırabilmektedir. Kısaca değinecek olursak bunlar sözlü-görüntülü taciz, takıntı, dolandırıcılık, kişisel haklara saldırı gibi birçok değişik başlıktan oluşabilmektedir. Fakat dikkat edildiği ve kontrollü kullanım gerçekleştirildiği takdirde daha çok fayda sağlayıcı kanal ve platformalara dönüşebilmektedir.

Sosyal mecralara henüz giriş yapmadıysanız ve içeriğini merak ediyorsanız bu bilgiler size yardımcı olabilir. Genel hatlarıyla medya sitelerinin her birisinin şablon özel adı vardır. Vakit geçirmek istediğiniz kitleyi, belirlediğiniz kriterleri göz önünde bulundurarak yapmanız gereken tek şey kişisel elektronik postanızla belirlediğiniz kriterlerle eşleşen internet sitesine gidip kaydolmak olacaktır. Elektronik postanızı girdiğiniz kayıt alanında bir şifre belirlemeniz gerekecek ve ardından doğrulama adına e-postanızdan hesabınızı doğrulamanız yeterli olacaktır. Daha sonra yapmanız gereken şey kitlenizi belirlemektir. Takip etmek istediğiniz veya oluşturmak istediğiniz çevredeki bireylerin arama butonundan ismini aratmanız yeterli olacaktır. Bu sayede değişik sanat dallarıyla ilgilenebilir ya da çok yeni şeyler öğrenebilirsiniz.