İnsanlığın sosyalleşme ihtiyacı, merak, yeni şeyler öğrenme ve daha birçok farklı düşünceye sahip insan grubunun değişik ihtiyaçlarına bir cevap olarak günümüzde sosyal medya mecraları kullanılmaktadır. Ayırıcı kriterler ve farklı konseptler barındıran bu sosyal medya sitelerinde insanlar daha fazla vakit geçirerek günün yorgunluğunu atmakta ve bu mecralara erişim sağlamadığı zaman adeta eksiklik hissetmektedir. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarını inceleyerek siz de kendi zaman ve kriterlerinize göre sosyalleşmek, keyifli ve kaliteli vakit geçirmek isterseniz bu yazı size yardımcı olabilir.

İlk akla gelen sosyal medya uygulaması tahmin edebileceğiniz üzere Facebook’tur. 4 Şubat 2004 tarihinde kurucusu Mark Zuckerberg tarafından hayata geçirilen bu uygulama sizlere arkadaş ekleme, değişik sayfaları takip etme, bir gruba üye olma, yeni bir grup kurma, adminlikle çeşitli paylaşımlar yapma, sanal market satışı gibi farklı imkanlar sunmaktadır. Son zamanlarda daha çok orta yaş grubuna hitap etmekle beraber her yaş grubundan bireyi barındırmaktadır.

Bir diğer ünlü sosyal medya mecrası ise son zamanların fotoğraf albümü trendi olan Instagram uygulamasıdır. Bu uygulama 2010 senesinde Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurumuş olup, 2015 senesinde Mark Zuckerberg tarafından satın alınmıştır.

Başka bir popülaritesi olan sosyal mecra uygulaması ise Twitter’dır. Mini kişisel blog tarzı kullanılan Twitter daha çok kişilerin ufak yazılı metinlerle veya görsellerle etkileşimde bulunmasını sağlamaktadır.